Health, Safety & Environment

Nieuwe SZW lijst per 2 januari 2023 van kankerverwekkende stoffen en processen, mutagene of voor de voortplanting giftige stoffen, Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Elk jaar sterven er in Nederland zo’n 3.000 mensen door blootstelling aan gevaarlijke stoffen op het werk. Met name CMR stoffen brengen hoge risico’s met zich mee voor de gezondheid van de werknemers. Kanker door werken met kankerverwekkende stoffen (carcinogenen) is met 2.100 sterfgevallen per jaar de meest voorkomende beroepsziekte. De symptomen door blootstelling aan gevaarlijke stoffen komen vaak pas jaren later tot uiting. Op dit moment is 80% van de slachtoffers gepensioneerd. De overheid controleert streng op het gebruik van CMR stoffen. Binnen het bedrijf geen zicht op welke stoffen een CMR classificatie hebben? Raadpleeg dan de meest recente SZW lijst van kankerverwekkende stoffen en processen. De lijst wordt over het algemeen tweemaal per jaar (meestal in januari en juli) voorzien van een update en gepubliceerd via de Staatscourant.

SZW lijst met kankerverwekkende stoffen en processen, mutagene of voor de voortplanting giftige stoffen, Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Tweemaal per jaar publiceert de overheid een nieuwe versie van de SZW lijst met kankerverwekkende stoffen en processen, mutagene of voor de voortplanting giftige stoffen, Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, via de Staatscourant. Voor deze stoffen geldt een aanvullende registratie- en vervangingsplicht. Is er sprake van een wijziging in het eigen register? Wijzigingen in de SZW lijst zijn te herkennen aan het “•” teken. In rubriek 15 van het veiligheidsinformatieblad (VIB) kan men ook achterhalen of een stof voorkomt op de SZW lijst. Is er sprake van een wijziging in het eigen register? Dan geldt vanaf heden de CMR registratie- en vervangingsplicht. Ook is het aan te raden om de leverancier te vragen om een nieuwe versie van het VIB. Download hier de nieuwe SZW lijst per 2 januari 2023.

In zowel SOFOS 360 als Chemwatch is de nieuwe SZW-lijst beschikbaar om het register gevaarlijke stoffen te voorzien van een update.

Aanvullende registratieplicht

Maakt men binnen het bedrijf gebruik van één of meerdere CMR stoffen? Dan geldt er een aanvullende registratieplicht op persoonsniveau. Dat is op 1 januari 1994 opgenomen in de Arbowet. Het niet op orde hebben van deze registratie wordt gezien als schending van de zorgplicht voor de werknemer. Naast de registratie is het ook verplicht om de gegevens tot 40 jaar na beëindiging van de blootstelling te bewaren. Dat is opgenomen in Artikel 4.10c van het Arbeidsomstandighedenbesluit. Controleer daarom altijd de SZW lijst om inzicht te krijgen in welke stoffen een CMR classificatie hebben in Nederland. Is er sprake van een update? Dan is het aan te raden om direct het register gevaarlijke stoffen bij te werken.

Beleid CMR stoffen op de werkplek in Nederland

Bij CMR stoffen is het wettelijk verplicht om de STOP-strategie te hanteren. In de eerste plaats is het wettelijk verplicht om de inventarisatie van CMR stoffen op orde te hebben en te houden. Vergeet daarbij ook niet te beoordelen in hoeverre mengsels met daarin CMR stoffen behandeld moeten worden als CMR stof. Om dat te beoordelen zijn er in de CLP-verordening verschillende concentratiegrenzen vastgelegd. Vergeet tot slot ook niet om bij het gebruik van CMR stoffen in Nederland te voldoen aan de CMR registratieplicht op persoonsniveau.

Hulp nodig?

Wanneer men gebruikt van een grote diversiteit aan gevaarlijke stoffen kan het lastig zijn om bij te houden welke stoffen een CMR classificatie hebben. Om het register tweemaal per jaar te controleren op updates, maken een groot aantal ziekenhuizen, universiteiten, hogescholen, laboratoria en productiebedrijven gebruik van SOFOS 360 of Chemwatch. Na het lezen van dit artikel meer weten of behoefte aan meer informatie? Neem dan gerust contact met ons op via info@itis.nl. Op de hoogte blijven van nieuwsupdates? Meld je dan aan voor de HSE nieuwsbrief van ITIS.

Gevaarlijke stoffen in de bouw; dit wil je weten!

22 mei 2023|HSE Solutions|

Health, Safety & Environment

Gevaarlijke stoffen in de bouw; dit wil je weten!

Blootstelling aan gevaarlijke stoffen kan op termijn schadelijk zijn voor de gezondheid. Veilig werken met gevaarlijke stoffen in de bouw begint met weten waar je mee werkt. En dat geldt niet alleen voor werken met chemische producten en materialen. Er kunnen namelijk ook gevaarlijke stoffen ontstaan tijdens het werk. Het is dan ook wettelijk verplicht om de inventarisatie van

De stof alcoholethoxylaat in glansspoelmiddelen voor commerciële vaatwassers schadelijk voor de gezondheid

8 mei 2023|HSE Solutions|

Health, Safety & Environment

De stof alcoholethoxylaat in glansspoelmiddelen voor commerciële vaatwassers schadelijk voor de gezondheid

Bijna iedereen heeft thuis een vaatwassers in de keuken om de afwas te doen. Wat mij betreft één van de beste uitvindingen van deze eeuw. Het gebruik van een vaatwasser scheelt je een hoop tijd. En de vaat wordt ook nog eens vele malen schoner dan afwassen met de hand. Voor een schone vaat moet het

Nieuwe zeer zorgwekkende stoffen lijst per 24 april 2023 beschikbaar

24 april 2023|HSE Solutions|

24-04-2023

Nieuwe zeer zorgwekkende stoffen lijst per 24 april beschikbaar

Het RIVM heeft op 24 april jl. de totale ZZS lijst bijgewerkt. De afkorting ZZS staat voor Zeer Zorgwekkende Stoffen. Op deze lijst staan stoffen welke gevaarlijk zijn voor de mens of het milieu omdat ze kunnen leiden tot kanker of de voortplanting verstoren. Ook kunnen deze stoffen zich ophopen in de voedselketen. Voorbeelden van zeer zorgwekkende stoffen zijn lood, koper en

Blijf op de hoogte

Meld je aan voor de hse nieuwsbrief en blijf op de hoogte van het laatste nieuws op het gebied van arbo, veiligheid en milieu

*Verplicht veld
2023-01-09T11:57:57+00:001 januari 2023|HSE Solutions|
Terug naar boven